Odzież współczesnego człowieka nie pełni już wyłącznie funkcji ochronnej. Zdaniem specjalistów z zakresu psychologii ubiór stanowi obecnie sposób wyrażania stanów emocjonalnych, własnej osobowości oraz indywidualności. Odpowiednio dobrany strój pozwala także na skuteczne zamaskowanie mankamentów urody i uwydatnienie walorów, co z kolei przekłada się na większą pewność siebie i wyższa samoocenę.

Rodzaje kobiecych sylwetek

Jeszcze do niedawna w powszechnym użyciu było powiedzenie „nie szata zdobi człowieka”. Oczywiście w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy, jednak obecnie sposób ubierania się znacząco wpływa na sposób postrzegania drugiej osoby. Efektowna stylizacja może ułatwić karierę zawodową, czy też nawiązywanie nowych relacji. Żeby wyglądać dobrze (również jeśli chodzi o ubrania basic), należy jednak przestrzegać kilku zasad. Jedna z najważniejszych dotyczy doboru stylizacji do typu sylwetki. Jeśli chodzi o kobiety, powszechnie stosowany jest podział na tzw.:

  • gruszkę (mały biust, wąskie ramiona, pełne biodra i uda),
  • jabłko (obfity biust, szerokie ramiona i biodra, brak wcięcia w talii),
  • paprykę (ramiona i biodra tej samej szerokości, brak wcięcia w talii),
  • klepsydrę (pełne biodra i biust, wąska talia).

Wiele pań ma problem z określeniem typu własnej sylwetki ze względu na trudności w przeprowadzeniu obiektywnej samooceny. Aby uzyskać wiarygodne rezultaty, najlepiej przeprowadzić pomiary własnego ciała przy użyciu tradycyjnej miary krawieckiej. Do wyznaczenia typu figury niezbędne jest zmierzenie szerokości ramion, klatki piersiowej, talii oraz bioder. Znajomość proporcji własnego ciała znacząco ułatwia dobór odpowiednich stylizacji.

Dobór stylizacji do typu figury

Zgodnie z przyjętymi zasadami kobiety z sylwetką typu gruszka najlepiej wyglądają w gładkich spódnicach w kształcie litery A utrzymanych w ciemnych kolorach. Warto zdecydować się także na bluzki i koszule z okrągłym dekoltem. Dobrym rozwiązaniem są bluzki bogate w ozdoby i bufki, które optycznie poszerzają górną część ciała. Panie, których figura przypomina kształt jabłka, najlepiej prezentują się w obcisłych spodniach oraz legginsach, do których można założyć bluzkę z dekoltem w kształcie litery V. Warto postawić również na dłuższe swetry oraz tuniki i unikać sukienek oraz bluzek o obcisłym kroju. Kobiety, które mają sylwetkę typu papryka, mogą zazwyczaj pochwalić się pięknymi i zgrabnymi nogami, które powinny eksponować, nosząc spódnice mini.

Alternatywą mogą być spodnie rurki, które świetnie komponują się z bluzkami w ciemnych barwach. Ze względu na szerokie ramiona panie o takiej sylwetce, powinny unikać wyrazistych wzorów w górnej części garderoby. Niewskazane są również głębokie dekolty, które podkreślają niewielki biust. Wiele kobiet marzy o sylwetce typu klepsydra, która uznawana jest za idealną. Zdaniem stylistów kobiety klepsydry najlepiej prezentują się w sukienkach i spódnicach, nieco gorzej w strojach codziennych i sportowych. Przy takiej figurze odradza się korzystanie z popularnej w ostatnich czasach odzieży oversize. Dużo lepiej prezentują się bluzki z dekoltem w kształcie litery V.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj