Laserowy resurfacing, nazywany laserowym peelingiem, to zabieg, którego głównym celem jest odmłodzenie skóry. Obecna technologia sprawia, że jest on najtrwalszą naukowo potwierdzoną metodą przywracania skórze jędrności, blasku i gładkości. Często także mówi się o nim, iż jest alternatywą dla botoksu lub liftingu wykonywaną w klinikach dermatologii. Jednak ma on zastosowanie nie tylko odmładzające – pomoże także w przypadku trądziku, blizn i wielu innych. Poprawa jakości skóry w wyniku laserowego peelingu może się utrzymywać nawet kilka lat!

Na czym polega zabieg?

Resurfacing przeprowadzany jest z pomocą specjalnego lasera i polega na celowym uszkodzeniu i złuszczeniu tkanek powierzchniowej warstwy skóry wymagającej regeneracji. Tysiące mikrouszkodzeń o głębokości powyżej 1,5 mm tworzonych jest w odstępach, aby były otoczone zdrowymi tkankami skóry, które nie będą poddane działaniu lasera. Dzięki temu w szybkim tempie skóra się zregeneruje i odbuduje nową, lepszą tkankę. W miejscach, do których dociera wiązka lasera, wywołany jest dodatkowy efekt termiczny (skóra się nagrzewa) przez co dochodzi do odparowania naskórka, co powoduje stymulację kolagenu i zwiększa skuteczność tej metody.

Zabieg może być stosowany na całej twarzy, okolicach oczu wraz z powiekami, szyi, dekolcie i dłoniach.

Wskazania do wykonania zabiegu

Na tę metodę zabiegową mogą zdecydować się osoby borykające się z oznakami starzenia takimi jak zmarszczki, ale także bliznami, nierówną skóra, rozszerzonymi porami, przebarwieniami oraz różnego typu plami np. posłonecznymi. Świetnie sprawdzi się również w przypadku rozstępów, utraty jędrności i elastyczności czy skóry szorstkiej lub skóry palacza.

Efekty zabiegu

Efekty widoczne są często dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach, jednak warto poczekać. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć widoczną poprawą wyglądu skóry w wielu aspektach. Od spłycenia zmarszczek, blizn i poprawienia jędrności po wyrównanie kolorytu i zmniejszenie widoczności porów. Poprawie ulega także całkowita tekstura naskórka – staje się gładszy i aksamitny w dotyku.

Należy jednak pamiętać, że mimo poprawy napięcia skóry, zabieg ten nie zastąpi całkowicie chirurgicznych metod. W przypadku dużego nasilenia problemów skórnych takich jak np. wiotka opadająca skóra, mimo wszystko do całkowitej poprawy potrzebny będzie jej klasyczny lifting.

Także wyniki zabiegu zależą od uwarunkowania genetycznego pacjenta i podatności jego skóry – każdy może zareagować inaczej!

Jak często można wykonywać resurfacing?

W zależności od stanu skóry i wieku osoby poddającej się zabiegowi do pełnej poprawy wymagane jest średnio od 4 do 7 powtórzeń w odstępach 6-12 tygodni. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania

Z wykonaniem zabiegu należy się wstrzymać w przypadku ciąży i okresu laktacji, chorób takich jak nowotwory, łuszczyca, bielactwo, padaczka, czy aktywnych zakażeń wirusowych np. HIV. Opalona skóra, terapia retinoidami lub przyjmowanie leków światłouczulających są również niewskazane, a wszelkie samoopalacze i preparaty z pochodną witaminy A (retinoidy) lub inne substancje światłouczulające należy odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem. Osoby posiadające metalowe rozruszniki i implanty także nie powinny korzystać z tej metody.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem kosmetolog lub dermatolog dokładnie oczyszcza twarz pacjenta, usuwając wszelki makijaż i zanieczyszczenia. Następnie opcjonalnie w celu zmniejszenia odczuć podczas zabiegu można nałożyć krem znieczulający około 40 minut przed wykonaniem, ponownie należy oczyścić skórę. Pacjent otrzymuje okulary ochronne na oczy, a podczas zabiegu często skóra jest chłodzona specjalnym urządzeniem, by zmniejszyć nieprzyjemne odczucia.

Wygląd skóry i postępowanie po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zauważalny obrzęk twarzy, skóra jest zaczerwieniona i mocno rozgrzana – te efekty znikają po około 2-3 dniach. Wtedy skóra wytworzy strupki, które po 4-5 dniach zaczną stopniowo się złuszczać. Całkowity czas regeneracji skóry waha się od 2 do 7 dni w zależności od mocy peelingu.

Należy pamiętać aby przez 2 tygodnie po zabiegów używać mocnych kremów z filtrem (najlepiej spf 50+), a także nie opalać się. Unikamy też saun, basenów i intensywnych treningów fizycznych. Makijaż można nałożyć dobę po zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj