Sposobów na wiązanie krawatów jest bardzo dużo, jednak wyróżniamy kilka najbardziej znanych: węzeł windsorski, mały węzeł oraz węzeł prosty i węzeł podwójny.
Węzeł windsorski
Jest przeznaczony na specjalne, bardziej formalne okazje. Najlepiej będzie w nim użyć krawatów długich oraz cienkich. Jest on dosyć trudny w wykonaniu. Sam opis może być mylący, więc poleca się obejrzeć tutorial na YouTube.
Mały węzeł
Jest to najprostszy sposób wiązania krawata. Węzeł ten nadaje się do krawatów szerokich. Wykonanie: zakładamy rozwiązany krawat na szyję, szerszą część krawatu od spodu przeciągamy na wierzch, po czym przez pętlę pociągamy w dół.
Węzeł prosty
Najpopularniejszy i najbardziej klasyczny sposób wiązania krawata. Jest on odpowiedni szczególnie do krawatów z grubszego materiału. Wykonanie: szerszą stronę krawatu zakładamy na węższą, po czym przeciągamy pod spodem. Następnie czynność powtarzamy i szerszą część pociągamy przez utworzoną pętlę do dołu.
Węzeł podwójny
Jest on podobny w wykonaniu do węzła prostego, jednakże należy trzykrotnie zamiast dwukrotnie owinąć szerszą część wokół węższej części krawata. W porównaniu z węzłem prostym nie nadaje się on jednak dla krawatów z grubej tkaniny.