Bezpieczeństwo w Internecie to niezwykle istotna kwestia, która pozwala na podwyższenie naszego komfortu surfowania w sieci. Dzięki zachowaniu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń oraz wyuczeniu zachowań i rozpoznawaniu oszustw, możemy przyczynić się do tego, że żaden phishing czy próba wyłudzenia danych osobowych nie będą nam straszne. Odpowiednie przechowywanie danych oraz odświeżanie oprogramowania, na którym pracujemy jest równie ważne co śledzenie aktualnych trendów w Internecie. Jak zatem poruszać się po Internecie w sposób bezpieczny?
Bankowość elektroniczna i fałszywe konkursy – jak nie dać się oszukać?
Jednym z najpopularniejszych trendów, które da się zauważyć od kilku lat, jest kopiowanie stron znanych banków oraz pośredników płatności elektronicznych. Strony te są tak podobne do oryginałów, że nawet wprawne oko na pierwszy rzut może się pomylić. Istotną tutaj wskazówką jest przede wszystkim adres, którym posługuje się dana organizacja, która chciałaby w ten sposób wyłudzić pieniądze od użytkowników bankowości elektronicznej. Ponadto dobrze jest ufać swojej intuicji i jeśli tylko pojawi się chociażby minimalny cień wątpliwości, warto zadzwonić na oficjalną infolinię naszego banku, gdzie znający strukturę firmy pracownik potwierdzi czy to faktycznie jest oryginalna strona.
Kolejną drażliwą kwestią dla „oryginalnych” firm są fałszywe konkursy. Obecnie nie są już aż tak popularne jak kilka lat temu, ale zdarzają się momenty, gdzie ich ilość zwiększa się (np. podczas dużych akcji promocyjnych w sklepach drogeryjnych). Prawdziwe witryny sklepów internetowych nie będą nas prosić o dane karty czy też takie dane wrażliwe jak pesel czy miejsce zamieszkania. Przy takich konkursach można również zaobserwować konieczność podania konta bankowego oraz zalogowania się by zrobić przelew weryfikacyjny. Sklepy oryginalne NIGDY nie będą prosić o takie aktywności, gdyż jedyne płatności jakie są procesowane to płatności przelewem tradycyjnym lub właśnie poprzez potwierdzonych i zaufanych pośredników, którzy mają z firmami podpisane oficjalne umowy.
Dziecko w sieci – jak zadbać o bezpieczeństwo pociechy?
Dzieci do ukończenia 18 roku życia powinny przebywać pod stałą naszą opieką podczas surfowania w Internecie. Dzięki temu każdy rodzic będzie mógł należycie zatroszczyć się o swoje dziecko, które z każdej strony jest narażone na ataki niepożądanych treści czy nawet stron będących siedliskiem wirusów i niepożądanych botów. Na szczęście dziecięca bytność w tym środowisku może być odpowiednio zagrodzona aplikacjami lub nakładkami w przeglądarce. Oprogramowanie tego typu pozwala wybrać grupę słów, które pomagają zablokować dostęp do treści niebezpiecznych dla rozwijającego się umysłu dziecka. Im więcej ich zostanie ustawionych, tym zaistnieje mniejsze ryzyko dostania się na nieciekawe witryny Internetowe. Jedną z takich aplikacji, która pomaga zadbać o pełną ochronę sprzętu komputerowego jest Bitdefender Total Security – dzięki swoim funkcjom każdy pecet lub laptop zostanie w pełni zabezpieczony przed ewentualnymi atakami z zewnątrz.
Smartfony i tablety to atrakcyjna rozrywka nie tylko dla małoletnich. Darmowe aplikacje kuszą, zaś liczne promocje zachęcają do kupienia aktywności w grach oraz wersjach pro. Na szczęście producenci oprogramowania na tego typu sprzęt elektroniczny coraz częściej umożliwiają rodzicom blokowanie niepożądanych aktywności. Co więcej, w przeszłości zdarzały się sytuacje, gdy dziecko naklikało tam gdzie nie trzeba i w ten sposób spowodowało, że zostały naliczone horrendalnie wysokie kwoty na konto rodzica. Na szczęście prawo krajowe oraz międzynarodowe dopuszcza złożenie reklamacji w takich sytuacjach. Dzięki temu, iż została nawiązana umowa z nieletnią osobą, która nie ma większych możliwości prawnych, rodzic może zakwestionować ważność umowy, co pozwala na korzystne rozpatrzenie takiej reklamacji.
Ochrona przed wirusami – jak zabezpieczyć nasz sprzęt komputerowy, smartfony i tablety?
Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać, które strony wyglądają na podejrzane. Po pewnym czasie stanie się to dla każdego z nas tak łatwe, że w prosty sposób będziemy mogli zabezpieczyć się przed ewentualnym włamaniem na konto. W przypadku tabletów, smartfonów oraz komputerów, warto mimo wszystko czytać regulaminy. Akceptując warunki użytkowania aplikacji i oprogramowania (oraz gier także), nierzadko zgadzamy się na pełne śledzenie plików i zawartości naszego komputera czy innych sprzętów wykorzystujących instalację dodatkowych programów w trakcie swojej pracy. Tak samo podczas instalacji wszelkiego rodzaju aplikacji warto czytać to co dzieje się na ekranie instalacyjnym. Nierzadko pojawiają się tam ważne komunikaty, które użytkownicy zazwyczaj ignorują. A to może skutkować np. dodatkową instalacją niechcianego oprogramowania. Niemniej warto śledzić rankingi antywirusów czyli programów, które pomogą ochronić nasze zasoby na komputerze. Dzięki temu pozostaniemy na bieżąco z informacjami na temat nowości programowych oraz możliwości jakie oferuje nam branża zajmująca się „antywirami”.
Swoje sprzęty warto również utrzymywać w dobrym zdrowiu. Czyszczenie plików cookies, starych formularzy, które przechowują nasze dane oraz historii przeglądania (od początku jej istnienia) powinno być czynnością, którą każdy z nas powinien wykonywać MINIMUM raz w tygodniu. Aktualność witryn oraz aktualizowanie przeglądarek i witryn internetowych to również jeden ze sposobów walki z potencjalnym atakiem na nasze dane personalne, które znajdują się na naszym sprzęcie elektronicznym. Internet to niesamowita zabawka, którą dopiero poznajemy. A poznawanie nowych rzeczy to kwestia, która powinna dotyczyć każdego z nas – wiedza chroni nas przed błędami, które mogą nierzadko przynieść poważne konsekwencje. A po co się narażać skoro w prosty sposób możemy im zapobiec?