Każda kobieta lubi powiększać swoją garderobę o kolejne ubrania, co jednak wiąże się z niemałymi kosztami. Świetną opcją byłoby opanowanie umiejętności posługiwania się maszyną do szycia, dzięki czemu możliwe stałoby się tworzenie autorskich projektów i wymarzonych ubrań, skrojonych na miarę swoich indywidualnych potrzeb. Zawsze można też sprawić radość bliskim i uszyć im coś pięknego. Alternatywą dla szycia będzie szydełkowanie, które nie wymaga posiadania żadnego urządzenia. Wystarczy tak naprawdę kilka podstawowych akcesoriów typu szydełko i sznurek do szydełkowania. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dostępne są nawet w sprzedaży gotowe zestawy dla miłośników dziergania.

Dlaczego warto szydełkować, jakie płyną z tego korzyści?

Dawniej haftowanie i szydełkowanie było czymś powszechnym wśród kobiet. W dużej mierze wynikało to z braku maszyny do szycia, która pojawiła się dopiero wraz z postępem technologicznym. Pierwsze maszyny mocno odbiegały od tego, co znajduje się obecnie w sprzedaży – elektryczne modele z wielorakimi funkcjami. Nie oznacza to, że rękodzieła przestały istnieć, jest wręcz przeciwnie – obecnie produkty hand made są niezwykle modne, sięga po nie coraz więcej osób. Nie brakuje sklepów, które sprzedają rękodzieła, pośród których można spotkać małe dzieła sztuki. Misterne zdobnictwo, unikalność, staranne wykończenie, dbałość o najmniejsze szczegóły – na korzyść produktów hand made przemawia wiele, nie ma dwóch takich samych. Osoby chcące wyróżnić się z tłumu czymś wyjątkowym, chętnie sięgają po rękodzieła zamiast przedmiotów produktywnych masowo, powtarzalnych i zwykle kiepskich jakościowo. Poświęcając nieco swojego czasu i uwagi, można przy stosunkowo niskich kosztach stworzyć wielorakie robótki ręczne, zachwycające pod każdym względem. Sznurki do szydełkowania i szydełka dostępne są w różnych wariantach do wyboru, co daje ogromne możliwości.

Okazuje się, że szydełkowanie redukuje stres i nawet obniża ciśnienie tętnicze krwi. Można mówić o wzmożonej produkcji hormonów szczęścia, co sprzyja dobremu samopoczuciu, relaksowi. Pozwala to oderwać się od problemów życia codziennego, uwolnić umyśl od natłoku uporczywych myśli. Dzierganie wymaga skupienia, a to odciąga uwagę i pozwala umysłowi znaleźć w spokoju rozwiązanie dla konkretnego problemu. Szydełkowanie jest bardzo wciągającym zajęciem, można je śmiało polecić osobom zmagającym się różnymi nałogami, pomaga nawet rzucić palenie. Szydełkując, ma się zajęte ręce, łatwiej jest przeczekać atak głodu nikotynowego. Własnoręcznie wykonana robótka to powód do radości, wręcz dumy, co wpływa pozytywnie na wzrost samooceny. Można sprawić radość nie tylko sobie, ale też innym, obdarowując bliskie osoby własnoręcznie zrobionymi dziełami. Wydziergane rękawiczki, skarpetki czapka, szalik czy sweter, zawsze będą idealnym pomysłem na prezent – unikalnym i stworzonym z miłości, co czyni go jeszcze cenniejszym. Będąc zajętym szydełkowaniem, zmniejsza się ryzyko podjadania, które często wynikają właśnie z nudów. Łatwej jest wobec tego kontrolować masę ciała i utrzymać smukłą sylwetkę. Szydełkowanie ma też korzystny wpływ na funkcjonowanie stawów w dłoni i nadgarstkach, zmniejsza ryzyko zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem, usprawnia logiczne myślenie.

Jaki wybrać sznurek do szydełkowania?

Sznurki do szydełkowania dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, ale to nie barwa powinna być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy jego wyborze. Zdecydowanie ważniejsza będzie jego jakość. Powinno się wybierać przędzę z atestem, która będzie wolna od toksycznych substancji typu:

• ftalany,
• pestycydy,
• chlorowane fenole i benzeny,
• sztuczne barwniki o działaniu alergizującym i kancerogennym,
• metale ciężkie,
• formaldehyd.

Noszenie nawet najpiękniejszego swetra z kiepskiej jakości sznurka może okazać się wręcz szkodliwe dla zdrowia. To co ma kontakt ze skórą, nie jest obojętne dla organizmu, bo ma ona duże możliwości pochłaniania wielorakich substancji, a wszystko odbywa się bez świadomości użytkownika. Nic więc dziwnego, że ceny sznurków do szydełkowania są tak bardzo zróżnicowane. Za lepszej jakości produkt trzeba niestety zapłacić więcej, ale chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo i zdrowie. Na cenę przędzy wpływa wiele czynników – zastosowany materiał, czystość, sposób i technologia produkcji, równomierny skład, sposób farbowania. Przystępniejsze ceny dotyczą zwykle sznurków wyprodukowanych w krajach azjatyckich i Turcji, ale z ich jakością bywa różnie, co trzeba mieć na uwadze przy wyborze tego typu produktów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup sznurka do szydełkowania z certyfikatem, dzięki czemu można mieć pewność co do tego, że będzie wolny od toksycznych substancji.

Na cenę sznurka wpływa też jego rdzeń, czyli wyplenienie. Podczas wybierania przędzy zawsze trzeba mieć na uwadze jej przeznaczenie. Inny sznurek sprawdzi się przy dzierganiu dywanów, torebki, ubrania, szalika. Rdzenie sznura mogą być bawełniane, poliestrowe czy akrylowe. Istotne będzie też sposób koncesjonowania sznurka. Jedni preferują sznurek nawinięty na buchty, co jednak może być problematyczny ze względu na jego plątanie się przy nawijaniu na kłębki. Innym rozwiązaniem będzie konfekcjonowanie w formie nawojów, co rozwiązuje problem splątanego sznurka i przyspiesza dzierganie. Sznurki mogą mieć też różne sploty, luźniejsze lub bardziej ścisłe. Dobiera się je w zależności od tego, jaką chce się wykonać robótkę. Kolejną kwestią jest metraż sznura – popularnymi długościami są 50 i 100 m, ale można też wybrać własny metraż. Sznurki do szydełkowania różnią się też rozmiarem, które trzeba dopasować do rozmiaru szydełka.

Jakie wyróżnia się rodzaje włóczek?

Włóczki do robótek ręcznych mogą być wykonane z różnych materiałów:

• naturalnych,
• syntetycznych,
• mieszanych.

Miękka włóczka Puffy idealnie sprawdza się do wyrobu szalików i koców, nie trzeba nawet mieć do tego szydełka, bo przeplata się ją ręcznie – będzie to świetna zabawa nawet dla dzieci. Kolejną opcją jest włóczka akrylowa, uważana za uniwersalną, która sprawdzi się praktyczni zawsze. Będzie świetnym wyborem do nauki robienia na drutach, szczególnie swetrów i kolorowych czapek. Kolejną pozycją jest włóczka poliestrowa, z której można stworzyć piękne poduszki, koce czy zabawki. Włóczka naturalna to świetna opcja w przypadku robótek ręcznych na lato ze względu na lekkość i oddychalność wyrobów. W sprzedaży znajduje się nawet włóczka moherowa, do wykonania między innymi beretów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj